شناساگشتشناساگشت

ثبت نام در شناساتور

قبلا ثبت نام کرده اید؟

شناساگشتشناساگشت

ورود به پروفایل کاربری

آیا عضو سایت نیستید؟

سرای مشیر

سرای مشیر

سرای مشیر یا سرای گلشن از بازار های قدیمی شیراز است که در دوره قاجاریه ساخته شده است .این بازار زیبا و دیدنی شیراز در جنوب شرقی بازار وکیل جنوبی و در مجاورت در خروجی آن قرار گرفته است و معماری آن کم و بیش مانند بازار وکیل است. بسیاری به دلیل نزدیکی این دو بازار به اشتباه این بازار را جز بازار وکیل می پندارند. از زیبایی های خاص این بنا حیاط بزرگی است که در وسط ساختمان هشتی آن واقع شده است . این حیاط با درختان نارنج زیبا و تنومندش و حوض بزرگ وسط آن جلوه خاصی به کل بنا بخشیده است.این بازار دارای یک هشتی است ,که بازار رابه دوبخش تقسیم کرده و به گونه ای که ازسمت غرب به سرای مشیر وازسمت جنوب به اردو بازار متصل می گردد. درورودی چوبی بزرگی نیز در ورودی بازار به هشتی وجود دارد .این هشتی بازار مشیر رابه بازار نومشیر متصل می کند .دارای سقفی مرتفع است . که برفراز آن گنبد کم خیز نسبتا بزرگی وجود دارد ,که روی آن یک بادگیر چند وجهی مشاهده می شود .

این عکس مربوط به سردر یکی از ورودی های بازار سرای مشیر است . این سر در اصلی است که کتیبه انتساب این مکان و زمان ساخت و شرایط وقف شدن آن به وضوح بر روی لوحه آن درج شده است

نام دیگر سرای مشیر سرای گلشن است. این موضوع در کتیبه ای که در سر در ورودی اصلی این بنا قرار دارد به وضوح نوشته شده است. سرای مشیر یا همان سرای گلشن با معماری هشت گوش واقع در جنوب بازار وکیل و شمال بازار مشیر که در دوره قاجاریه توسط میرزا ابولحسن خان مشیرالممالک بنا گذاری شده است. یکی از دیدنیهای شهر شیراز است. این بنا در سال ۱۳۴۷ هجری شمسی با شماره ۴۲۴ در سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است و قسمتهایی از آن در دوره پهلوی مرمت شده است.چون کاشيکارى‌هاى زيبا و ريزه‌کارى‌هاى چوبى و شيشه‌هاى الوان درک‌هاى آن رو به انهدام بود، ‌ در سال ۱۳۴۸ تحت تعمير و مرمت قرار گرفت. درک‌هاى فرسوده و شکستهٔ آن نوسازى گرديد و حوضخانهٔ آن هم که از حيث کاشيکارى و مقرنس‌کارى بى‌نظير است به شکل چايخانه درآمد و اطاق‌هاى آن براى نمايش هنرهاى دستى و محلى فارس اختصاص يافت و به «سراى هنر» معروف شد این بنا بنا بر چیزی که بر کتیبه آن درج گردید توسط ابوالحسن خان مشیر الملک وقف امام پنجم شیعیان شده است و به همین دلیل از پیش از انقلاب تا کنون مدیریت و امتیاز بهره برداری از آن در دست سازمان حج و اوقاف بود هاست. سازمان اوقاف که ملکیت بنا را بر عهده دارد حجره ها را به شکل سرقفلی به مالکان فعلی تحویل داده است و ماهیانه از آنها اجاره بهای ملک را دریافت می کند. گفتنی است که این محل هم اکنون یکی از مهمترین مراکز عرضه صنایع دستی در کلانشهر شیراز است. بر فراز هشتی میانی یا چهار سوق بازار سرای مشیر که سرای کهنه را به سرای نو مشیر متصل میکند گنبد معقلی روزنی وجوددارد , که روی آن یک بادگیر چند وجهی مشاهده می شود .کف هشتی نیز مانند کف سرای مشیر از قلوه سنگ پوشیده شده است . در این هشتی چهار حجره وجود دارد که به فاصله دوپله از سطح زمین قرار گرفته است. این هشتی را در اصطلاح چهار سوق یا چهار سو می نامند. علت این نام گذاری این است که چهار وجه از این هشتی را حجره ها اشغال نموده اند و 4 وجه دیگر محل عبور بازدیدکنندگان و رهگذران است. برفراز این حجره همنبت کاری دیده می شود.. هم اکنون بالای سر درب ورودی اصلی سرای مشیر یا سرای گلشن سنگی نصب شده است که متن وقف نامه را بر روی آن نوشته اند و تاریخ آن رمضان سال 1288 هجری قمری را نشان می دهد . سر درب ورودی سرا با مقرنس و کاشی تزئین یافته است . و در سقف دالان هشتی آن نیز مقداری کاشی معرق به کار رفته است . در محوطه سرای مشیر در چهار ضلع، حجره هایی در دو طبقه ساخته شده است . در این بنا کلیه سقفها به شکل طاق ضربی و بدون به کار بردن الوار ساخته شده اند که در نوع خود جالب توجه است.

 


مشاهده مسير سرای مشیر تا هتل های شیراز بر روی نقشه :

نقطه شروع حرکت سرای مشیر ، مقصد :